Jakie witaminy i suplementy potrzebują psy?

Nawet najlepsza dieta nie zawsze jest w stanie w pełni zaspokoić psie potrzeby. W życiu czworonogów nie brakuje sytuacji, w których potrzebują one dodatkowego wsparcia żywieniowego. Warto wtedy sięgnąć po witaminy i suplementy diety dla psów. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze preparaty dla czworonogów i jak je prawidłowo stosować.

Jak działają witaminy i suplementy dla psów?

Suplementy diety w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność. Wiele osób traktuje je jako remedium na wszelkie problemy. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety nie są lekami, lecz dodatkami żywieniowymi. Stanowią więc skoncentrowane źródło substancji wywołujących efekt regulacyjny lub fizjologiczny. W ich składzie najczęściej znajdują się: witaminy, minerały, chondroprotetyki, ekstrakty roślinne, antyoksydanty, prebiotyki i kwasy tłuszczowe omega-3. Celem stosowania suplementów jest uzupełnienie diety czworonogów o cenne składniki, których brakuje w ich jadłospisie.

Kiedy warto podawać psu witaminy lub suplementy diety?

Podawanie psu suplementów lub witamin zawsze powinno być dobrze przemyślane. Najlepiej więc przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Suplementy diety są szczególnie przydatne w przypadku niedoborów pokarmowych u psa. Sprawdzą się również jako dodatkowe wsparcie żywieniowe w okresach obciążenia psiego organizmu. Suplementacja może być wskazana w okresie m.in.: wzrostu i rozwoju, ciąży i odchowu szczeniąt, choroby, rekonwalescencji, linienia, intensywnego wysiłku fizycznego i intelektualnego, wzmożonego stresu.

Zobacz także:
Naturalne gryzaki dla psa alergika

Rodzaje suplementów diety dla psów

Witaminy i suplementy diety dla psa muszą być dobrane do indywidualnych potrzeb zwierzaka. Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele preparatów w formie proszków, tabletek, past czy ciasteczek. Do najpopularniejszych specyfików należą:

  • preparaty mineralno-witaminowe – zawierają zestaw niezbędnych psom witamin i minerałów (m.in. z grupy B, A, E, D3, żelazo, cynk, mangan, miedź). Pozwalają uzupełnić dietę psa w przypadku niedoborów żywieniowych. Ich podawanie jest szczególnie wskazane w czasie choroby lub rekonwalescencji. Witaminy należy dobrać do wieku psa – na rynku znaleźć można preparaty dla szczeniąt, psów dorosłych i seniorów.
  • suplementy na skórę i sierść – zawierają składniki korzystnie wpływające na stan okrywy włosowej i kondycję skóry psa (m.in. biotynę, cynk, miedź, kwas pantotenowy, aminokwasy siarkowe, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6). Rekomendowane dla psów długowłosych, wystawowych lub cierpiących na choroby skórne. Można stosować je również w czasie linienia, by wspomóc odbudowę włosa u pupila.
  • suplementy na odporność – służą wzmocnieniu naturalnych mechanizmów obronnych u psów. Zawierają m.in. beta-glukany, flawonoidy i polifenole. Przydadzą się w okresie osłabienia organizmu (podczas choroby i rekonwalescencji, przed szczepieniami) oraz w sezonie jesienno-zimowym.
  • suplementy na stawy – stymulują regenerację chrząstki stawowej i wzmacniają układ ruchu. W ich składzie znajdują się m.in.: chondroityna, glukozamina, L-karnityna, HMB. Polecane dla psów ras dużych i olbrzymich, sportowych, po urazach oraz w wieku podeszłym.
  • suplementy na trawienie – wspomagają rozwój mikroflory jelitowej i poprawiają trawienie. Zawierają prebiotyki i probiotyki. Warto je podawać w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych u pupila oraz po przebytej antybiotykoterapii.
  • suplementy uspokajające – obniżają poziom niepokoju u psów i przyspieszają powrót do równowagi emocjonalnej. Bazują na składnikach takich jak L-tryptofan, melisa, kozłek lekarski, alfa-kazozepina i L-teanina. Można stosować je profilaktycznie w okresach wzmożonego stresu u psów (np. podczas wakacji, przeprowadzki, sylwestra) lub w trakcie terapii behawioralnej.

Otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zamówienie