Naturalne gryzaki dla psa alergika – nie trzeba rezygnować ze smakołyków w przypadku psiej alergii

Twój pies zaczyna się drapać, ma zaczerwienioną skórę lub wysypkę, biegunkę, wymiotuje, traci na wadze, reaguje nerwowo na dotyk w okolicy brzucha — udajesz się do weterynarza, a ten diagnozuje alergię pokarmową. Od teraz oprócz specjalnej karmy, musisz zmienić również przysmaki i gryzaki na odpowiednie dla psa alergika. Odpowiednie, czyli jakie i co to w ogóle jest ta alergia?

Co to jest alergia u psa?

Alergia niezależnie czy występuje u człowieka, czy psa jest tym samym — odbiegającą od normy reakcją organizmu i jego układu immunologicznego na kontakt z konkretnym antygenem lub grupą antygenów.
Alergie dzielą się na:

- pokarmowe,
- wziewne,
- kontaktowe.

Te pierwsze dotyczą nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego na dany składnik pokarmu, te drugie- na kurz, pyłki, czy inne substancje dostające się do organizmu wraz ze wdychanym powietrzem, trzecie alergizują w kontakcie ze skórą (na przykład metale lub środki chemiczne).
W przypadku alergii pokarmowej pojawiają się najczęściej przykre dla psa (i jego właściciela) objawy na skórze, brzuchu i/lub powiązane z układem pokarmowym czy trawiennym. Jednak dolegliwości zdrowotne w odpowiedzi na konkretny składnik pokarmu mogą być spowodowane również nietolerancją pokarmową.

Czym psia alergia różni się od nietolerancji pokarmowej?

O nietolerancji pokarmowej mówimy, kiedy organizm psa reaguje objawami chorobowymi na jakąś substancję zawartą w posiłku (dokładnie jak w przypadku alergii na tle pokarmowym), jednak cała sytuacja nie ma podłoża immunologicznego.
Dodatkową różnicą jest brak możliwości wywołania przez nietolerancję wstrząsu anafilaktycznego.
Jako opiekun zwierzęcia musisz być czujny na wszelkie zmiany wyglądu skóry, zachowania po posiłku czy objawy chorobowe i zawsze niezwłocznie konsultować je z weterynarzem.

Jak rozpoznać alergię u psa?

Rozpoznanie alergii u psa nie jest proste. To rola weterynarza. Zadaniem właściciela czworonoga są regularne kontrole u psiego lekarza i wizyty za każdym razem, kiedy zauważy coś niepokojącego.
Diagnoza alergii jest możliwa po wykonaniu specjalnych badań, dlatego nie jesteś w stanie stwierdzić jej we własnym zakresie. Jej objawy są niejednoznaczne i mogą być spowodowane przez szereg innych chorób.

Pies otrzymał diagnozę — alergia pokarmowa. Co dalej?

Po stwierdzeniu alergii pokarmowej weterynarz na pewno poinformuję Cię jakie kroki musisz podjąć, co zmienić w pielęgnacji psa i na co zwracać uwagę.
Przede wszystkim zmianie ulegnie dieta Twojego pupila. Diagnoza alergii pokarmowej jest jednoznaczna z koniecznością wykluczenia alergizującej substancji z życia zwierzęcia, ponieważ każdy kontakt z nią jest dla niego po prostu niebezpieczny.
Od teraz w menu pojawi się karma dla psa alergika, a także tzw. przysmaki dla alergików i naturalne gryzaki dla psa odpowiednie przy alergii. Diagnoza nie jest podstawą do rezygnacji z gryzaków, a jedynie do zmiany. Pełnią one bowiem ważne funkcje w życiu każdego psiaka i zaprzestanie podawania przekąsek i gryzaków nie byłoby korzystne.

 

Po co psom gryzaki?

Gryzak jest nieodłącznym elementem posiadania psa i sprawia mu wiele radości oraz dba o jego zdrowie. Można wyróżnić co najmniej trzy powody, dla których warto je stosować.
1. Gryzak jest dla psa swego rodzaju szczoteczką do zębów i języka. Pozwala zachować lepszą higienę jamy ustnej.
2. Psy mają dużą potrzebę żucia i warto ją zaspokajać gryzakami. W przeciwnym wypadku czworonogi mogą zastąpić je sobie Twoimi przedmiotami codziennego użytku, na przykład kapciami lub meblami.
3. Gryzaki przydają się podczas procesu wychowania zwierzęcia czy szeroko pojętej tresury, a ta, choć w pewnym wieku najbardziej intensywna, tak naprawdę trwa całe życie.
Szkoda byłoby rezygnować z benefitów, jakie dają gryzaki, szczególnie że na rynku jest wiele produktów dla alergików i wrażliwców.

Jakie gryzaki wybrać w przypadku alergii?

Przede wszystkim musisz wiedzieć jakich gryzaków nie wybierać, czyli na jaki składnik alergię ma Twój pies. Kiedy masz to już ustalone, sugeruj się opisem producenta na konkretnym produkcie. Sprzedawca w sklepie zoologicznym również na pewno dobrze Ci doradzi.
Oprócz wyeliminowania alergenu warto postawić na gryzaki bogate w białka i przygotowane z dbałością o zachowanie wszystkich cennych wartości odżywczych. Wśród popularnych wyborów można wyróżnić:

-kopyta i ogony wołowe,
-duże kości,
-kurze łapki,
-płuca,
-racice,
-rogi,
-żwacze,
-wątroby,
-skórę.

Takie gryzaki są niskotłuszczowe i pełne włókien, a więc najkorzystniejsze dla zdrowia czworonoga.

Pies i alergia — krótkie podsumowanie

Objawy alergii są podobne do objawów nietolerancji pokarmowej lub wielu innych chorób i tylko weterynarz jest w stanie postawić ostateczną diagnozę.
Przy alergii pokarmowej już do końca życia, pies musi spożywać specjalną karmę dla alergików, ale ważne są też specjalne gryzaki i przekąski.

Otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności i akceptuję jej treść. *

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przesyłanych przez Silesia Pet Foods Sp. Z o.o., ul. Baczyńskiego 165, 41-200 Sosnowiec, NIP 6443464411, REGON 241671118, drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego przeze mnie adresu poczty elektronicznej. *

Zapisz się do naszego newslettera

Odbierz 5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności i akceptuję jej treść. *

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przesyłanych przez Silesia Pet Foods Sp. Z o.o., ul. Baczyńskiego 165, 41-200 Sosnowiec, NIP 6443464411, REGON 241671118, drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego przeze mnie adresu poczty elektronicznej. *