Różnica w żywieniu dużych i małych psów

Żywienie psa powinno być starannie dostosowane nie tylko do jego wieku, ale również rozmiaru. Potrzeby żywieniowe malutkiego yorkshire terriera i potężnego doga niemieckiego znacznie się od siebie różnią. Psy duże i małe mają inne zapotrzebowanie energetyczne, uzębienie czy tempo metabolizmu. Podpowiadamy, jak prawidłowo karmić psy dużych i małych ras.

Żywienie psów małych i dużych ras – podobieństwa

Wszystkie psy – niezależnie od wielkości i rasy – mają takie same podstawowe potrzeby żywieniowe, wynikające z ich wspólnego pochodzenia. Domowe czworonogi, jako względni mięsożercy, muszą otrzymywać pożywienie bazujące na mięsie, podrobach i składnikach pochodzenia zwierzęcego, z niewielkim dodatkiem składników roślinnych.

Należy zadbać o to, by psia dieta była odpowiednio zbilansowana, czyli zawierała optymalną ilość białka, tłuszczów i innych składników. Dodatkowo karmy dla psów małych i dużych ras powinny być smakowite – atrakcyjne pod względem smaku, zapachu czy tekstury. Dietę każdego czworonoga trzeba też dopasować do jego indywidualnych potrzeb wynikających z wieku, aktywności, stanu zdrowia i upodobań smakowych.

Zapotrzebowanie energetyczne małych i dużych psów

U psów małych ras procesy metaboliczne zachodzą szybciej niż u ich większych krewnych. Przeciętne zapotrzebowanie na energię (w przeliczeniu na kg masy ciała) jest zatem wyższe u małych czworonogów. Pies małej rasy dziennie potrzebuje średnio 100 kcal/kg m.c., podczas gdy dużej – tylko 50 kcal/kg m.c. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na energię psy małych ras muszą otrzymywać bardziej skoncentrowany, wysokoenergetyczny pokarm.

Liczba posiłków dla małych i dużych ras

Szybki metabolizm w połączeniu z niewielką pojemnością żołądka u małych psów sprawiają, że muszą one jeść często, ale jednocześnie niewielkie porcje pokarmu. O ile dorosłym czworonogom dużych ras wystarczą 2 posiłki w ciągu dnia, o tyle przedstawiciele małych ras potrzebują karmienia minimum 3-4 razy w ciągu doby. Dodatkowo, ze względu na duże ryzyko skrętu żołądka u dużych czworonogów, zaleca się w ich przypadku zachowanie przynajmniej 2-godzinnego odstępu między aktywnością fizyczną a posiłkiem.

Wielkość i twardość karmy dla dużych i małych psów

Kolejną różnicą między psami dużych i małych ras jest wielkość zębów. Drobne uzębienie małych czworonogów może nie poradzić sobie z bardzo twardymi i wielkimi przekąskami. Z kolei duże psy niewielkie granulki będą raczej połykać, niż rozgryzać. Z tego powodu wielkość i twardość karmy podstawowej oraz gryzaków zawsze powinny być dopasowane do zębów pupila.

Specyficzna budowa uzębienia sprawia również, że małe psy mają szczególną tendencję do odkładania się kamienia nazębnego i problemów stomatologicznych. Z tego powodu w ich żywieniu rekomendowane jest stosowanie karm z formułą dentystyczną. Niezalecane jest natomiast żywienie małych psów wyłącznie karmami mokrymi.

Zapotrzebowanie na inne składniki u psów różnych ras

W ciągu pierwszych miesięcy życia psy ras dużych i olbrzymich rosną szczególnie intensywnie. Ich masa ciała wzrasta w tym czasie kilkudziesięciokrotnie. Aby szkielet i stawy dużych psów prawidłowo się rozwijały, należy zwrócić szczególną uwagę na optymalne proporcje wapnia i fosforu w ich diecie. Stosunek wapnia do fosforu w żywieniu szczeniąt ras dużych nie może być większy niż 1,54:1, a zawartość wapnia w suchej masie karmy nie powinna przekraczać 1,6%.

Zapotrzebowanie na składniki mineralne u dorosłych psów ras małych i dużych nie różni się znacząco. Z uwagi na duże ryzyko problemów ze stawami u dużych ras poleca się jednak podawać im karmy wspomagające układ ruchu (np. z chondroityną i glukozaminą).

Zmiana karmy a wielkość psa

Psy ras dużych i małych osiągają docelową wielkość oraz masę ciała w różnym wieku. Ma to kluczowe znaczenie dla czasu przestawienia czworonożnych pupili na karmy dla psów dorosłych. Rasom miniaturowym i małym można zacząć je podawać już po ukończeniu przez nie 10.-12. miesiąca życia. Z kolei czworonogi ras dużych powinny być karmione karmą dla dorosłych psów dopiero po ukończeniu 15.-18. miesiąca życia, a olbrzymich – 18.-24. miesiąca.
Małe rasy starzeją się natomiast wolniej niż duże. Karmy typu senior niewielkim czworonogom warto serwować, gdy ukończą 12. rok życia, a psim olbrzymom już od 7. roku. Wysokiej jakości pokarmy dla psów małych i dużych ras na różnych etapach życia dostępne są w ofercie sklepu: www.petfoods.pl.

Otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności i akceptuję jej treść. *

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przesyłanych przez Silesia Pet Foods Sp. Z o.o., ul. Baczyńskiego 165, 41-200 Sosnowiec, NIP 6443464411, REGON 241671118, drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego przeze mnie adresu poczty elektronicznej. *

Zapisz się do naszego newslettera

Odbierz 5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności i akceptuję jej treść. *

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przesyłanych przez Silesia Pet Foods Sp. Z o.o., ul. Baczyńskiego 165, 41-200 Sosnowiec, NIP 6443464411, REGON 241671118, drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego przeze mnie adresu poczty elektronicznej. *