Jak oduczyć szczeniaka gryzienia przedmiotów z wykorzystaniem gryzaków naturalnych?

Każdy właściciel młodego czworonoga wie, jak psotne potrafią być dorastające psiaki. Choć jest to naturalny etap ich rozwoju, nie powinniśmy zgadzać się na wszystkie wybryki szczeniaka, ponieważ może to wpłynąć na utrwalenie się danej cechy w jego charakterze. Jednym z najbardziej niepożądanych zachowań jest z pewnością gryzienie przedmiotów, ponieważ generuje to straty dla właściciela, ale może także oznaczać, że pies ma problemy ze stresem i należy ograniczyć ilość bodźców, którymi jest otaczany. Jak przejść od etapu pogryzionych kapci i poduszek do spokojnej psiej zabawy? Mogą nam w tym pomóc specjalne techniki behawiorystyczne i gryzaki naturalne dla psa, o których opowiemy więcej w dalszej części artykułu.

Dlaczego mój pies wszystko gryzie? – geneza problemu

Jak już wspomniano, gryzienie przedmiotów bywa najczęściej problemem w okresie dojrzewania szczeniąt. Chodzi tu szczególnie o czas między 3 a 4 miesiącem życia, kiedy psu wychodzą pierwsze zęby i jest on bardziej rozdrażniony. Jeśli gryzienie przedmiotów zdarza się sporadycznie i nie przeciąga przez wiele tygodni, to jest to prawdopodobnie zachowanie, z którego szczeniak wyrośnie. Problem pojawia się natomiast, gdy pies gryzie przedmioty często, kompulsywnie i w dłuższym okresie, a my nie jesteśmy w stanie zapanować nad jego odruchem.

Jeśli zidentyfikujesz u siebie jeden z wymienionych wyżej problemów, kluczowe jest abyś podjął/podjęła działania mających na celu wyeliminowanie czynnika stresogennego z życia psa najszybciej jak to możliwe. Równocześnie, gdy tylko zauważysz, iż zwierzę ponownie żuje lub gryzie jakiś przypadkowy przedmiot, staraj się przesunąć jego uwagę w stronę zabawek lub gryzaków, które do tego celu są przeznaczone. Jeżeli nie posiadasz jeszcze tego typu przedmiotów koniecznie się w nie zaopatrz. Pomogą Ci one w codziennych ćwiczeniach behawioralnych z psem. Według ekspertów najlepiej przy pupilach z problematycznym odruchem gryzienia sprawdzają się gumowe zabawki oraz naturalne gryzaki, stanowiące uzupełnienie dla tych pierwszych.

Obserwując taką postawę naszego czworonoga możemy czuć się zaniepokojeni, ponieważ często sygnalizuje ona prze bodźcowanie. Gryzienie i żucie przedmiotów są dla psa odstresowujące, gdyż przy pomocy zębów najłatwiej i najszybciej może on zredukować stres. Jeśli zachowania niepokojące powtarzają się często, wskazane jest, aby właściciel psa poszukał źródła nerwowości pupila. Do najpopularniejszych punktów zapalnych należą:

  • Niedostosowana ilość wysiłku fizycznego do rasy psa,
  • Zmiana opiekuna,
  • Zmiana miejsca zamieszkania,
  • Częste przebywanie w zatłoczonych miejscach,
  • Zredukowany poziom uwagi, jaką właściciel poświęca psu.

Gryzaki dla psów – jakie wybrać?

Choć wybór gumowej zabawki raczej nie stanowi problemu dla właścicieli psów, dużo ciężej jest, jeśli idzie o naturalne gryzaki. Wiele osób nie wie bowiem czym kierować się przy ich kupnie. Są też psiarze zupełnie pomijający możliwość stosowania naturalnych gryzaków. Wynika to najczęściej z braku świadomości na temat tego, ile benefitów jest w stanie wnieść do życia psa ich stosowanie.

Wybierając dobrej jakości naturalny gryzak dla naszego pupila zwracajmy uwagę na skład. Akcesoria tego typu są jadalne, dlatego musimy zadbać o to, aby nie znajdowały się w nich produkty mogące zaszkodzić naszemu czworonogowi tj. konserwanty czy barwniki. Co więcej, warto szukać nawet produktów zawierających witaminy i minerały, dzięki którym dieta psa zostanie wzbogacona. Kolejno zwróćmy uwagę na rozmiar gryzaka i dostosujmy jego wielkość do rasy naszego pupila. Kluczowa jest także twardość wybranego smaczku. Różne psy w różnym wieku będą potrzebowały kontaktu z materiałami o odmiennej twardości. Ostatecznie zadbajmy także o to, aby wliczyć kaloryczność gryzaków do ogólnego bilansu dietetycznego naszego psa. Niekontrolowane spożycie suszonych elementów może odbić się bowiem na jego kondycji.

Problem z gryzieniem a gryzaki naturalne – podsumowanie

Dzięki odpowiednio dobranemu gryzakowi naturalnemu, nasz pies nie tylko zredukuje stres i przestanie niszczyć przedmioty użytku domowego, ale również będzie lepiej się rozwijać. Żucie specjalnie przygotowanych akcesoriów ma bowiem dobry wpływ dla psiego uzębienia i trawienia. Warto zatem wypróbować to rozwiązanie i zażegnać problem kompulsywnego gryzienia raz na zawsze.

Otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności i akceptuję jej treść. *

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przesyłanych przez Silesia Pet Foods Sp. Z o.o., ul. Baczyńskiego 165, 41-200 Sosnowiec, NIP 6443464411, REGON 241671118, drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego przeze mnie adresu poczty elektronicznej. *

Zapisz się do naszego newslettera

Odbierz 5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności i akceptuję jej treść. *

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przesyłanych przez Silesia Pet Foods Sp. Z o.o., ul. Baczyńskiego 165, 41-200 Sosnowiec, NIP 6443464411, REGON 241671118, drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego przeze mnie adresu poczty elektronicznej. *