Dlaczego zboża są negatywne w kociej diecie?

Jako ludzie jesteśmy stworzeniami wszystkożernymi. Z tego powodu zdarza się, iż zapominamy, że inne gatunki zwierząt mają odmienne potrzeby żywieniowe. Problematyczne jest to szczególnie wtedy, kiedy z jednym z nich żyjemy pod wspólnym dachem. Błędy żywieniowe zdarzają się bardzo często m.in. wśród właścicieli kotów, dlatego tak ważne, aby edukować się w tym zakresie. Jeśli bowiem nie zaczniemy stosować się do zaleceń dietetycznych dedykowanych kotom, możemy zafundować swojemu pupilowi cierpienie, a samym sobie wydatki związane z wizytami u weterynarza. Jak powinny odżywiać się koty i dlaczego w ich diecie szczególnie niewskazane są zboża?

Kocia dieta – powiedz NIE zbożom i innym produktom pochodzenia roślinnego

Choć koty kojarzymy dziś z zupełnie udomowioną rasą, nadal odzywają się w nich instynkty obserwowane w naturze. Również kwestie związane z odpowiednim żywieniem tego zwierzęcia muszą opierać się na jego pierwotnych preferencjach. A co właściwie jedzą koty na wolności? Są to drapieżniki, a zatem większość pożywienia, które zdobywają samodzielnie jest pochodzenia zwierzęcego. Kluczowe w kociej diecie będzie zatem utrzymywanie odpowiedniej proporcji między ilością podawanych białek i tłuszczy. Eksperci uważają, że tych drugich powinno być w kocich posiłkach aż od 15 do 40 %. Jak wygląda natomiast kwestia węglowodanów w żywieniu kotowatych?

Badania nad dietą kotów dowodzą, że cukry są grupą składników odżywczych, której udział powinien być mocno zredukowany w jedzeniu tych zwierząt. Dobrze, gdy ilość przyjmowanych węglowodanów w posiłkach nie przekracza 5%. Jednocześnie warto pamiętać, że istnieją składniki pochodzenia roślinnego, które muszą znaleźć się w przygotowywanym przez nas jedzeniu dla czworonoga. W przypadku kotów zadbajmy o suplementację celulozy i błonnika, co pomoże im utrzymać układ trawienny w lepszej kondycji.

Równocześnie na rynku dostępna jest cała gama karm dla kotów, które zawierają zboża. Ma to na celu zagęszczenie produktu, a w ramach tego obniżenie jego ceny. Wielu właścicieli puszystych czworonogów decyduje się na zakup tego typu posiłków, ponieważ można je łatwo i szybko podać kotu, a równocześnie zaoszczędzić. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, że takim działaniem szkodzą swoim pupilom, ponieważ ich organizmy nie są wyposażone w tak sprawny mechanizm trawienia węglowodanów jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Dokładnie mówiąc wynika to z niskiej zawartości amylazy trzustkowej u kotów.

Bezzbożowa karma dla kotów

Jak zatem widzisz, Twój pupil może mieć poważne problemy zdrowotne, jeśli będzie otrzymywał pożywienie z wysoką zawartością cukrów przez dłuższy okres. Mając tę wiedzę z pewnością zastanawiasz się, czym w takim razie powinieneś karmić kota, szczególnie jeśli nie masz wiele czasu na szykowanie spersonalizowanych i domowych posiłków dla swojego zwierzaka. Najlepszą opcją w Twoim przypadku będzie przejście z taniej karmy niskiej jakości na nieco droższą karmę bezzbożową.

Na rynku funkcjonuje wielu odpowiedzialnych producentów karm dla zwierząt, którzy kierują się najnowszymi badaniami w zakresie kociej diety i dostosowują skład swoich artykułów zgodnie z wytycznymi ekspertów. Jak znaleźć zaufaną markę? Po pierwsze warto wykonać drobny research w sieci w kontekście jakościowych karm dla kotów. Środowiska kociarzy są świetne w weryfikowaniu ewentualnych oszustw, których dopuszczają się niektórzy niekompetentni producenci. Dlatego jeśli masz wątpliwość co do jakości zakupionej przez siebie, nowej karmy, w Internecie z pewnością jest już post wyjaśniający tę kwestię w szczegółach. Poza tym można także podjąć samodzielną próbę weryfikacji składu żywności dla kotów. Choć niewiele osób lubi zgłębiać treść etykiety, dla dobra naszego pupila warto poświęcić kilka chwil i dowiedzieć się, czy dana marka dodaje do karmy konserwanty, barwniki lub składniki pochodzenia roślinnego. Dzięki temu w krótkim czasie uda nam się wyselekcjonować godnych zaufania producentów, dla których zdrowie kotów jest równie ważne jak dla ich właścicieli.

Otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności i akceptuję jej treść. *

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przesyłanych przez Silesia Pet Foods Sp. Z o.o., ul. Baczyńskiego 165, 41-200 Sosnowiec, NIP 6443464411, REGON 241671118, drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego przeze mnie adresu poczty elektronicznej. *

Zapisz się do naszego newslettera

Odbierz 5% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapoznałem/am się z Polityką prywatności i akceptuję jej treść. *

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych przesyłanych przez Silesia Pet Foods Sp. Z o.o., ul. Baczyńskiego 165, 41-200 Sosnowiec, NIP 6443464411, REGON 241671118, drogą elektroniczną za pośrednictwem wskazanego przeze mnie adresu poczty elektronicznej. *